Imbir

Korzeń imbiru zawiera mieszaninę związków biologicznie czynnych (m.in. alkohol, olejki eteryczne, gingerol), dzięki którym mózg pracuje wydajniej, wątroba sprawniej odtruwa organizm, a układ pokarmowy produkuje jeszcze większe ilości enzymów trawiennych. Warto wiedzieć, że rodzina imbirowatych obejmuje ok. 140 gatunków, najpopularniejszą odmianą imbiru jest imbir lekarski, czyli roślina występująca jako przyprawa lub składnik kosmetyków. 

Imbir lekarski zawiera ponad dziesięć składników o działaniu antywirusowym, dlatego od lat imbir stosowany jest jako jedna z domowych metod leczenia przeziębień, infekcji, a nawet schorzeń stawów czy migreny.

Imbir – właściwości lecznicze

Właściwości imbiru: 

  • imbir korzystnie wpływa na proces trawienia;
  • kłącze imbiru może niwelować wzdęcia;
  • imbir może przeciwdziałać zakrzepicy żył;
  • imbir może być stosowany wspomagająco przy wysokim poziomie cholesterolu;
  • imbir stosowany jest w terapii migreny;
  • właściwości odkażające imbiru mogą pomóc na ból gardła;
  • imbir rozpuszczony w wodzie może pomóc na kaszel lub profilaktycznie – w higienie jamy ustnej;
  • właściwości przeciwbólowe wykorzystywane są w leczeniu bóli miesiączkowych;
  • imbir może pomóc na obrzęki;
  • jedzenie imbiru może pobudzić krążenie;
  • imbir to ceniony afrodyzjak;
  • herbata z imbiru to środek wspomagający leczenie bólu mięśni i stawów;
  • imbir rozgrzewa.

Jako środek wspomagający leczenie imbir stosowany jest w przypadku takich dolegliwości, jak: zapalenie płuc, opuchlizna, wymioty i nudności, problemy z koncentracją, problemy z krążeniem, nieświeży oddech, zapalenie oskrzeli, migrenowe bóle głowy, choroba lokomocyjna. Warto pamiętać, że leczenie nie powinno opierać się tylko na stosowaniu imbiru. 

Imbir na przeziębienie

Właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne sprawiają, że imbir lekarski może być z powodzeniem wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Imbir ma również właściwości odkażające. Silne działanie rozgrzewające imbiru może być wykorzystane przy wyziębieniu organizmu. 

Napar z imbiru poleca się pić w przypadku bólu gardła. Imbir stosowany jest nie tylko wspomagająco w leczeniu przeziębienia oraz łagodzenia objawów grypy, ale też jako roślina wzmacniająca odporność.  

Imbir na odchudzanie

W jaki sposób imbir może wspomóc proces odchudzania? Przede wszystkim imbir ułatwia trawienie – olejek, który zawarty jest w kłączu imbiru, może pomóc na zaburzenia trawienne i problemy z perystaltyką jelit. Imbir może również hamować ochotę na niezdrowe przekąski (szczególnie picie wody z dodatkiem imbiru). Do środków wspomagających odchudzanie i wyszczuplających dodawany jest najczęściej olejek imbirowy. 

Imbir – przeciwwskazania

Zaleca się wykluczyć imbir w przypadku: hemofilii, wrzodów żołądka, wrzodów dwunastnicy, refluksu żołądkowo-przełykowego. 

Imbir w ciąży

Korzeń imbiru nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Co prawda imbir polecany jest na nudności, ale w przypadku ciąży częste spożywanie dużych ilości imbiru może zwiększyć ryzyko problemów z rozwojem płodu. U kobiet karmiących imbir może nie tylko wpłynąć na smak pokarmu, ale też wywoływać problemy żołądkowe u dziecka. 

Imbir a nadciśnienie i niedociśnienie

Imbir może wpływać na działanie preparatów na problemy z ciśnieniem – spożywanie imbiru w dużych dawkach nie jest wskazane przy nadciśnieniu lub niedociśnieniu. 

Imbir do herbaty

Imbir można dodać do herbaty w postaci startego korzenia lub syropu. Przepis na rozgrzewającą herbatę z imbirem: kup świeży imbir (wystarczy niewielki kawałek), obierz ze skórki i pokrój na drobne kawałki lub zetrzyj na tarce. W niewielkim garnku podgrzej wodę – gdy będzie gorąca wrzuć starty imbir. Gdy woda zacznie wrzeć – dodaj wrzuć torebkę z herbatą lub umieść w wodzie zaparzacz z ulubionym ziołem (może to być lipa, pokrzywa, czystek). Przelej napar do szklanki i dodaj plaster cytryny.